Mariusz Niedojadło Agent ubezpieczeniowy
Brak ocen
Skontaktuj się
O mnie

W branży ubezpieczeniowej od 21 lat.

Udogodnienia Kup polisę online
Dojazd do klienta
Stacjonarnie / online
Bezpłatna konsultacja
Niestandardowe godziny
Karta płatnicza / gotówka / przelew
Ubezpieczenia
Ubezpieczenie Turystyczne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Na życie
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Zdrowotne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie NNW
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Komunikacyjne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Majątkowe
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Zawodowe
Dowiedz się więcej
Towarzystwa ubezpieczeniowe
InterRisk
Compensa
Wiener
Uniqa
ErgoHestia
Link4
MTU
Generali
PZU
Proama
TUZ Ubezpieczenia
UNUM
Warta
Allianz
Signal Iduna
Vienna Life
Open Life
TUW TUW
Opinie
Średnia ocen
Brak ocen
Dodaj opinię
Wróć

Ucieczki z miejsca zdarzenia nie obejmuje ochrona ubezpieczeniowa

Array

Do naszego współpracownika zgłosił się klient z pretensją, że ubezpieczyciel nie wypłacił mu odszkodowania z posiadanego ubezpieczenia OC pojazdu, bo on dobrał mu złe ubezpieczenie. Nie przyjmował do wiadomości że warunki obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm są określone w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach i że sam jest sobie winny bo oddalił się z miejsca zdarzenia. Sprawa dotyczy “małego” uszkodzenia innego pojazdu na parkingu i oddalenia się z miejsca zdarzenia. Został ustalony przez policję na podstawie monitoringu. Nasz współpracownik pyta, czy ma podejmować jakieś działania.

Brak ochrony OC ppm dla sprawcy, który uciekł

Sprawa jest prosta i nie wymaga żadnego działania ze strony zawierającego ubezpieczenie OC ppm. Osoba, która spowodowała kolizję i uciekła (oddaliła się) z miejsca zdarzenia, nie może liczyć na ochronę w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm). W takim przypadku poszkodowany otrzyma pieniądze z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który następnie zwróci się do sprawcy zdarzenia z regresem ubezpieczeniowym. I tak było w tym przypadku. Sytuacja ta dotyczy wszystkich bez wyjątku przypadków, nie ważne czy zdarzeń małych (drobnych uszkodzeń, otarć, szkód parkingowych) czy szkód poważnych. Obowiązuje podstawowa zasada, że osoba, która doprowadziła do zniszczenia czyjegoś mienia lub uszczerbku na zdrowiu, musi za szkodę zapłacić. Kierowców chroni w takiej sytuacji obowiązkowe ubezpieczenie OC ppm i ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie jakby w imieniu sprawcy. Ale są też określone warunki i ograniczenia tej odpowiedzialności.

Art. 43 ustawy

Zwracam tu przede wszystkim uwagę na art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który mówi między innymi, że kto spowodował szkodę i zbiegł z miejsca wypadku, ten może spodziewać się roszczenia z żądaniem zwrotu wypłaconej poszkodowanemu kwoty, jeśli uda się ustalić, kim jest sprawca. Trzeba bowiem pamiętać że we wspomnianej ustawie, wymienione są cztery sytuacje, w których poszkodowani otrzymają pieniądze od ubezpieczyciela lub UFG, a sprawca może spodziewać się rachunku za wypłacone odszkodowanie. Oprócz ucieczki z miejsca zdarzenia dzieje się tak również wtedy, gdy ktoś spowoduje szkodę umyślnie lub pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających, kiedy wszedł w posiadanie pojazdu wskutek przestępstwa oraz jeśli nie miał uprawnień do kierowania pojazdem.

Przypadki wyłączenia odpowiedzialności z OC ppm

Dla przypomnienia. Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach przewiduje także kilka innych szczególnych przypadków kiedy odszkodowanie z OC ppm nie zostanie wypłacone. Zaliczamy do nich między innymi:

  • – Wypadek lub kolizja z udziałem pojazdów należących do tej samej osoby,
  • – Szkody w przewożonych ładunkach za opłatą,
  • – Utrata cennych przedmiotów: gotówki, biżuterii, papierów wartościowych,
  • – Szkody polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

Należy nadmienić że niektóre z tych ryzyk można ubezpieczyć odrębnymi ubezpieczeniami np. OC za szkody środowiskowe (ekologiczne) czy ładunków przewożonych za odpłatnością.